Ildikó néni (azaz Sanya) ezúttal az egytálételek derűs és laktató, nem túl komplikált, de annál ízletesebb világába kalauzol el bennünket. Magánvéleményem (mármint Té magánvéleménye), hogy egy olyan étel, amelyben mondjuk sok csülök, rengeteg krumpli és sok-sok fokhagyma van, csakis nagyon finom lehet, függetlenül a rétegezés módjától.
Lássuk tehát a recepteket.
Olyan ételekről lesz szó, ahol nincs külön sült, külön köret, külön mártás. Egyetlen, mutatósan összeállított tálon felszolgálhatjuk a főétkezésnek szánt meleg vacsorát. Praktikus, hatásos és finom.
Készülhet bármilyen, rendelkezésünkre álló fehér húsféléből: halból vagy majorságból, de fiatal disznócsülökből, esetleg oldalasból is. Főleg olyankorra ajánlom, amikor a vendégek érkezése előtt közvetlenül nincsen időnk meleg vacsora főzésére. Egy nappal előbb előkészíthető és tálalás előtt egy órával csak az előmelegített sütőbe kell helyezni és szép pirosra megsütni.
A sült alapját képező tulajdonképpeni köret is variálható, aszerint, hogy milyen húst szándékozunk használni, na meg a háziasszony fantáziájának függvényében.
1.) Halféleségekhez (tengeri - fagyasztott vagy friss - halfilék: tok, viza, nagyobb hering, avagy édesvízi - csuka, harcsa, süllő, busa, ponty - filé) inkább a hagymás, zöldséges köret illik, párolt tésztával.
Az előkészület első lépése, hogy a felporciózott halat gyengén besózzuk, borsozzuk, majd (egy kis tálkába öntött ujjnyi olajban megforgatva) egy mélyebb edénybe, szorosan egymás mellé rakjuk és hidegre tesszük pácolódni, pár szem borókabogyóval vagy kardamonnal, három babérlevéllel.
Ezután előkészítjük a sült ágyául szolgáló köret alkotóelemeit:
- három-négy nagy, fehér (anyaországiaknak: vörös-) hagymát vékonyan laskásra vágunk, majd ugyanúgy járunk el félkilónyi húsos (zöld vagy piros) paprikával. Egy szál nagyobb sárgarépát is megtakarítunk és karikára vágunk. Ezeket egy teflon-serpenyőben kevés olivaolajban, gyengén megsózva, üvegesre pároljuk és félretesszük;
- fél liter vizet (egy leveskockával) forralni teszünk és ebben megfőzünk 20 deka, szélesre metélt száraz laskatésztát, kiskanál olajjal, és leszűrés nélkül hagyjuk, hogy a levet felszívja.
Mielőtt a tészta teljesen kihűlne és megdermedne, kenjük ki margarinnal a sütőbe illő, nagy méretű tepsit és az alján terítsük el első rétegként a főtt tésztát.
Erre rátesszük a hagymával párolt zöldségeket, majd ráhelyezzük a halszeleteket, kissé megnyomva, mintegy fészket készítve nekik a laskatésztás hagymában, egyenletesen az egész tepsi felületén. A pácoláshoz használt fűszeres olajat is ráöntjük.
Egy egész mosott citromot (héjastól!) vékony szeletekre karikázunk, két közepes nagyságú paradicsommal együtt. Ezeket ízlésesen elhelyezzük a halszeletek közötti hézagokba, 5 deka kimagozott zöld olajbogyóval megtűzdelve, menta- és lestyánlevelekkel díszítjük, majd - fóliával befedve - másnapig a hűtőszekrényben tároljuk. A fólia egyrészt megvédi a húst a kiszáradástól, másrészt a hűtőt a szagtól.
Másfél órával a tálalás előtt kivesszük, eltávolítjuk a fóliát és ráöntünk 2 deci fehér bort, amelybe előzőleg feloldottunk egy kiskanálnyi cukrot, vagy amelyet szintetikus édesítővel (kb. 10 csepp) kissé megszelídítettünk.
Előmelegített sütőben középerős hőmérsékleten pirulásig sütjük.
2.) Majorsághúsokhoz (csirkemell, -comb, -szárny, -püspökfalat, vagy pulykamell, felsőcomb) inkább illenek a rántott burgonyából készült alapok, valamilyen húsos gyümölcskombinációval vagy gombával.
Ezeknek a soványabb húsoknak a sózásakor vékonyan bekenhetjük a darabokat mustárral, megborsozzuk; az ujjnyi pácolajat tartalmazó tálba (még mielőtt a húsokat beleforgatnánk) tehetünk négy-öt felaprított, nyers fokhagymacikket. Ezután helyezzük letakarva a hűtőbe, miközben a rántott burgonyát ( paraszt burgonyaköretnek is hívják) elkészítjük .
Fél kiló mosott burgonyát héjastól főni teszünk. Amíg fő, két nagy fej hagymát teflonserpenyőben, kevés olajjal, sóval szép világos rózsaszínre pirítunk, majd félretesszük. A meghámozott főtt burgonyát 2 mm vastag karikákra vágjuk és a pirított hagymával összekeverjük. Ez lesz a sültes tepsi legalsó rétege.
Erre ráhelyezzük a pácból kiszedett húsokat (a tál egész felületére egyenletesen) és természetesen rácsorgatjuk a maradék mustáros-fűszeres páclevet is. A húsok közötti réseket kimagozott szilva- (esetleg beáztatott aszaltszilva) és őszibarack- vagy almaszeletekkel, kimagozott meggy-, vagy szőlőszemekkel tölthetjük ki, de őszibarack- és birsalmakompótból kiszedett gyümölcsöket is használhatunk.
Bár egyesek talán furcsának találják, de egy egész, nagy fej fokhagyma megtisztított fehér cikkeit egészben a gyümölcsök és a húsok mellé helyezhetjük. Kiváló ízharmóniát biztosít, akárcsak a helyette esetlegesen használt csiperkegomba-szeletek (lehet konzerv gomba is).
Sütőbe helyezés előtt öntsünk rá egy deci fehér bort és a gyümölcsös részekre helyezzünk apró vajkockákat (vagy margarint).
3.) Liba- vagy kacsamellhez, combokhoz, disznócsülökhöz vagy oldalashoz inkább illenek a káposztás-rizses köretek.
Ezeket a húsokat is úgy kell darabolni, hogy ne legyenek túlságosan nagy adagok. Ez a majorságnál és oldalasnál elég könnyen kivitelezhető. A csülköt sós, fűszeres, fokhagymás vízben ajánlatos egy kicsit előre főzni, hogy a csontról le lehessen fejteni a húst, és csak aztán feldarabolni. Ha a liba-kacsa fiatalságáról nem vagyunk száz százalékosan meggyőződve, azt is tanácsos kevés ételízesítős vízben egy fél óráig előfőzni, hogy a sült ne legyen kemény.
Sózás, borsozás után az (akár előfőzött) húsokat kenjük be a következő keverékkel:
- egy kiskanál mustár, egy kiskanál méz, egy kiskanál törött fokhagyma-pép, egy kiskanál morzsolt csombor (azaz borsikafű), két evőkanál olaj. Ezt követően pácoljuk legalább egy órán át hideg helyen, de ha másnapig áll, úgy csak még jobb lesz.
Közben főzzünk meg negyed kiló rizset, lehetőleg a húslével felengedve.
Pároljunk meg teflonban vagy egy vaslábasban másfél kilónyi édes, sarvalt (székely szó, jelentése: vékonyra gyalult, vágott. A szerk.) káposztát, kevés sóval és kiskanál kaporzölddel.
Most következhet a tál összeállítása: legalsó réteg a párolt káposzta, erre terítjük vékonyan a rizset, majd ezen helyezzük el egymás mellé (elég szorosan) a sütni való húsokat (a csülköt, mellette az oldalassal, vagy a kacsát, esetleg libát).
Sütőbe helyezés előtt negyed liter fehérborral felöntjük és szép pirosra, ropogósra sütjük.
Utolsó kommentek