Tamtadadammmmm!!!
Íme a zakuszka recepicéje, egyenesen Sanyától:
Zakuszka, - szláv eredetű szó Za - hoz, - höz , kusnye- evés, - tehát evéshezvalót jelent.
Csuri zárójelben megjegyzi, hogy ha rendezvényt szerevzünk és éttermi emberekkel beszélünk, akkor nagyon komoly pofával szokták javasolni hogy előételnek "kanapét és zakuszkit" kínáljunk...
Nos, ennek a "zakuszki"-nak nincs sok köze a mi zakuszkánkhoz. Mint ételnek mármint, mert etimológiailag akár lehet is.
Őszi szezonban, nyár végén készíthető növényi eledel, ami a húshoz szokott és annak az ízére vágyó egyedekkel is el tudja fogadtatni a vegetariánizmust.
XX
Kellékek az alap pasztához: 3 kg hagyma, 3 kg húsos zöldpaprika, 1,5 liter sűrű paradicsompaszta, 3 kg paradicsompaprika (Mo-n pritamin), lehetőleg pirosra érett, 5 kg padlizsán, 1 liter olaj.
A meghámozott hagymát laskásra vágjuk, a megmosott paprikaféléket apró cikkekre és egy forró kukta fenekére egy deci olajat töltve ezt a zöldségkeveréket kevés sóval tíz percig pároljuk. A kész sült hagymát és paprikát egy nagyobb mázas edénybe borítjuk. Ezt ismételjük, amíg az egészet feldolgoztuk.
XX
A padlizsánt lehetőleg szenes roston, vagy fém sütőlapon, melyet a gázégőre helyeztünk, minden oldalán egészen barnás-feketére (enyhén szenesre) sütjük. Egy hidegvizes tálba mártogatva az ujjainkat a száránál fogva lógatott forró sültpadlizsánt a héjától megtisztítjuk, majd deszkalapra helyezzük, melyet enyhén megemelünk az egyik oldalon. A ferde felületen a padlizsánból kiszivárgó híg levet lecsorgatjuk. Egy éles szélű falappal a puha padlizsán húsos részt leválasztjuk a szár csonkjártól
XX
(Ez ugyanaz az eljárás, amit a sült paprika esetében követünk, ami a sütést és a héj lepucolását illeti. A vinete salátához pedig ugyanígy kell eljárni a vinetével.) XX
és ezt is a megpárolt hagymas-paprika keverék közé tesszük.
Miután langyosra hűlt átdaráljuk a keveréket húsdarálón, hozzáadjuk a paradicsompasztát és a maradék olajat, sózzuk, borsozzuuk izlés szertint, majd egy szál babérlevél hozzáadásával tűzre tesszük és alaposan átsütjük-főzzük a keveréket, kissé besűrűsítve.
XX
Hozzákeverünk 1 tasak szalicilport, majd kimosott, hevítéssel kistertilizált csavaros üvegekbe rakjuk forrón. Lezárás után pedig másnapig dunnába, párnába, pokrócba csomagolva csak lassan hagyjuk kihülni.
A pirosas selymes színű és kiváló ízű lekvár-állagú pasztát kenyérre kenve önálló reggeli vagy vacsora fogásnask is felszolgálhatjuk. De bármilyen gulyás, vagy paprikás ízének az elvarázsolására is használható egy-egy evőkanálnyi zakuszka.
XX
Variációk- ragozás:
Egészséges, nem puffadós élvezkedők egy kilogramm sótlan vízben megfőzött szárazbabot is keverhetnek ledarálás előtt a zöldségkeverékbe. Igy a zakuszka pépesebb, kiadósabb és kicsit más ízű lesz.
De ugyanezt meg lehet tenni 1-2 kg gomba hozzáadásával. Ehhez azonban nem a tenyésztett csiperke a legalkalmasabb, hanem a nagy, húsos hirip-gomba, (tinóru) rókagomba vagy barna-, esetleg lila-pereszke, laskagomba (ez kapható tenyésztett is).
A nagy bevásárlóközpontokban vásárolható szárított gombából 200 gr.-ot beáztatva majd ledarálva, jól használható a keverék ízesítésére.
A kedvetekért felbontottam az itthon található 2 fajta zakuszkámat, hogy legyen valami fogalmatok a végtermékről.
A baloldali kevésbé olajos, pasztásabb, sűrűbb. Ebben van bab is.
A jobb oldali levesebb, mondhatni hígabb, több benne a pritamin paprika és talán picit oljaosabb is. Ebben egész feketeborsok is vannak, amit Té - meglepő módon - útál, de szerintem nagyon finom, élvezet ráharapni és megrágni.
Főzhettek persze 1 adag zakuszkát is, de nagy butaság lenne, különösen a darálási macerát figyelembe véve...
Üvegben való elrakás helyett viszont lehet elvileg fagyasztani is, de az olaj-egyéb lé felengedés után mintha nem keveredne többé olyan tökéletesen... De lehet hogy ez csak faxni.
Utolsó kommentek